Katolickie Liceum Ogólnokształcące

im. Jana Pawła II w Żarach

Nasi uczniowie świętują sukcesy

Anastazja Lipińska, Anna Wardak, Kazimierz Worsztynowicz

Tegoroczne edycje olimpiad: Wiedzy o Prawie oraz Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, w dniu 27 marca dobiegły końca. W historii Naszej Szkoły edycje te zapisujemy złotymi i srebrnymi czcionkami!

W Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym wzięli udział Ania Wardak i Kazik Worsztynowicz, z klasy II D Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, zaś w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie Anastazja Lipińska z II A KLO. Po uzyskaniu znakomitych wyników w etapach szkolnym i okręgowym, do finałów ogólnopolskich awansowały Ania i Anastazja. O braku przysłowiowego łutu szczęścia może mówić Kazik, któremu do awansu do etapu centralnego zabrakło 2 punktów… Jednak wiedza i doświadczenie, jakie zdobył w trakcie przygotowań do zmagań olimpijskich, stanowią cenny potencjał na kolejną edycję olimpiady.

Swój występ skomentował z dojrzałym dystansem:

Był to konkurs różniący się od poprzednich edycji. Z uwagi na pandemię, zamiast tradycyjnych testów, pisaliśmy prace pisemne na konkretny temat. Zdecydowałem się na opisanie zmian w zakresie polityki migracyjnej państw Grupy Wyszehradzkiej po 2015 roku. Ostatecznie uzyskałem wynik 90%. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tegorocznej edycji OWOPŚW. Gorąco kibicuje mojej Koleżance Ani Wardak w dalszej części konkursu oraz zapraszam wszystkich do podobnej aktywności naukowej. 

Ze względu na nękającą nas od ponad roku pandemię, obydwie olimpiady odbywały się w formule zdalnej, co stanowiło dodatkowe utrudnienie i źródło stresu. Chwile grozy przeżyła w trakcie etapu ogólnopolskiego Anastazja. Odpowiadając na pytania Komisji Egzaminacyjnej, zupełnie nagle straciła z nią łączność, co było efektem przerwy w dopływie energii elektrycznej. Komisja uwzględniła jednak ów czynnik obiektywny i umożliwiła Naszej Reprezentantce wylosowanie kolejnego zestawu pytań! Tym razem nic nie zakłóciło Jej wypowiedzi i zdobycia… IV miejsca w Polce i tytułu laureatki!

Tuż po ogłoszeniu wyników Anastazja napisała mi w SMS-ie: Boże! Nie wierzę!!! A swój występ komentuje tak:

Olimpiada składała się z trzech etapów: szkolny ,okręgowy i ogólnopolski. Formami sprawdzającymi wiedzę były ( 1 etap- test, 2 etap- test oraz praca pisemna , 3 etap- odpowiedź ustna)

Obejmowała zakresem materiał z prawa cywilnego, konstytucyjnego, administracyjnego, karnego, międzynarodowego, gospodarczego, rodzinnego i opiekuńczego, historie prawa, prawoznawstwo, konflikty międzynarodowe, zagadnienia dotyczące państwa i polityki, zagadnienia ekonomiczne.

Na szczeblu szkolnym osiągnęłam wynik 100%, na szczeblu okręgowym zajęłam pierwsze miejsce w województwie lubuskim z wynikiem 47/50 pkt. W eliminacjach centralnych zajęłam 4 miejsce w Polsce z wynikiem 42/45 pkt., uzyskując tytuł laureata.

Uzyskanie tytułu laureata gwarantuje indeksy na wiele uczelni w Polsce, miedzy innymi Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uniwersytet Warszawski.

To znakomita lokata, zajęcie której premiowane jest uzyskaniem indeksu na studia wyższe w wybranej przez Anastazję uczelni. I jeszcze jeden – jakże cenny – bonus: maturę z wiedzy o społeczeństwie Anastazja już zdała z najwyższym wynikiem!

Do późnych godzin wieczornych w sobotę 27 marca trwały zmagania Ani Wardak, która znalazła się wśród 108 uczestników etapu centralnego OWOPŚW. Oprócz zagadnień programu nauczania WOS na poziomie rozszerzonym, olimpijczycy musieli wykazać się wiedzą z zakresu programu zmiennego olimpiady, który w tegorocznej edycji podejmował problematykę środowisk polonijnych, migracji Polaków oraz instytucji w Polsce i na świecie, które zaangażowane są w procesy migracyjne. Przed Naszymi Reprezentantami piętrzyły się więc stosy publikacji, których treść należało poznać i przeanalizować. Kazikowi zabrakło do awansu do finału ogólnopolskiego 2 punktów, Ania zaś wywalczyła ostatecznie lokatę, która premiowana jest tytułem finalistki, co oznacza, że Ania również zdała już maturę z WOS-u z wynikiem celującym [100%].

Swój występ Ania komentuje w kilku zdaniach:

Tegoroczna Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym ze względu na sytuację epidemiczną była dość niekonwencjonalna. Biorąc udział w etapie szkolnym podjęłam się napisania pracy naukowej ukazującej wpływ mediów na demokrację. Przechodząc do etapu okręgowego napisałam kolejną pracę, tym razem o wyzwaniach, oczekiwaniach oraz samej aktywności środowisk polonijnych w wybranych częściach świata. Miesiące przygotowań pozwoliły mi zdobyć pierwsze miejsce w etapie okręgowym. Tym samym awansowałam do etapu centralnego.

Warto dodać, iż w bieżącym roku szkolnym Naszą Szkołę w kolejnej edycji Olimpiady Historycznej reprezentowali tegoroczni maturzyści: Ewa Żukowska, Miłosz Szkolny oraz Martyna Winter [II D KLO], docierając do etapu okręgowego.

Praca z olimpijczykami to dla mnie wielka przyjemność, a wspieranie ich w jakże trudnych, wielopoziomowych wędrówkach po meandrach nauk społecznych jest dla mnie zaszczytem. Opiekun kół olimpijskich: dr n. hum. Roman Maciej Józefiak

Related Posts

Pomoc dla Ukrainy
Zapraszamy na koncert
Boże Narodzenie
Visit Us On Facebook