Koniec roku w Katoliku

Nadeszły upragnione wakacje !!!

Więcej

Licealiści na Węgrzech

Dziesięcioro naszych licealistów spędziło tydzień u węgierskich uczniów, goszczonych w Żarach trzy tygodnie wcześniej. Ich pobyt w miejscowości Gardony (Agard), która jest europejskim partnerem Żar, obfitował w atrakcje. Oprócz uczęszczania na regularne zajęcia w szkole, nasi uczniowie mieli okazję poznać kulturę, historię i niektóre zabytki Węgier. Dzięki wycieczce do Budapesztu nasza ekipa zwiedziła zamek królewski, budynki parlamentu, a także całościowo same miasto podczas rejsu statkiem po Dunajcu – ich przewodnikiem była sama pani wiceburmistrz Agard! Dużymi atrakcjami były też bajeczny zamek Bory w miejscowości Szekesfehervar, jak i liczne integracyjne zajęcia z uczniami węgierskimi: kręgle, żeglowanie i nauka robienia węzłów żeglarskich, wyścig w smoczych łodziach czy wspólna wycieczka rowerowa. Ze względu na to, ze Agard znajduje się nad jeziorem Velence, nasi uczniowie przez tydzień dzięki pięknej pogodzie i pomimo trwającego roku szkolnego, mogli poczuć się zupełnie jak na wakacjach, co tez widać na załączonych zdjęciach. Mamy nadzieje, ze nasza współpraca ze szkołą węgierską będzie trwać, a w przyszłym roku kolejni nasi uczniowie wrócą z pobytu na Węgrzech pełni wrażeń, doskonałym angielskim i niemieckim, nowymi przyjaźniami i… tak boską opalenizną!

Więcej

Zajęcia biblioteczne klas KLO

W dniu 13 czerwca br klasy I a i b KLO, pod opieką dra Romana Macieja Józefiaka, wzięły udział w zajęciach bibliotecznych, w trakcie których pracownicy BM instruowali uczniów odnośnie do sposobu korzystania ze zbiorów, czytelni oraz zbioru e-booków. W drugiej części zajęć uczniowie wysłuchali prelekcji pracownika BM nt żarskich starodruków, gromadzonych przez rody arystokratyczne, w posiadaniu których miasto wraz z regionem pozostawało do XVIII w. W ekspozycji znalazły się również zbiory XIX. wieczne, zgromadzone przez rodzinę zamożnych przemysłowców żarskich Petrich. Uczniowie naszej szkoły skorzystali z wyjątkowej okazji obejrzenia „białych kruków”, które po zakończeniu II wojny światowej i przejęciu Żar przez administrację polską wywiezione zostały z miasta, a następnie przekazane formowanemu UMCS w Lublinie. W ramach zajęć uczniowie zapoznali się z bezcenną dla poznania przeszłości Żar kroniką Johanna Magnusa i jego syna Johann Samuela Magnusa.
dr Roman Maciej Józefiak      

Więcej

Z wizytą w Magorex

Uczniowie klas 2a i 2b Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w czwartek 08.06.2017 r. odwiedzili „Magorex” metal technology. Żarska firma specjalizuje się w produkcji wyposażenia dla piekarni i cukierni. Młodzież mogła zobaczyć linię produkcyjną z zaawansowanym technologicznie parkiem maszyn, m.in. maszyny laserowe, alfanumeryczne oraz dział, w którym powstają cyfrowe modele geometryczne przy zastosowaniu oprogramowania i urządzeń pracujących w systemie CAD, MCAD i 3d CAD SolidWorks.

Więcej

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

W dniach 2-4 czerwca w Serocku odbyły się eliminacje centralne Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Jedną z 7 reprezentantów naszego województwa była Aleksandra Grzmil – uczennica klasy II b. Ola bardzo godnie reprezentowała naszą szkołę i uzyskała tytuł finalisty. Serdecznie gratulujemy!

Więcej

Lednica 2017

W sobotę 3 czerwca odbyło się XXI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili Pola Lednickie już po raz drugi. Tegoroczne obchody na Polach Lednickich rozegrały się pod hasłem „Idź i kochaj!” . Jest to nawiązanie do postawy Maryi, która na tegorocznym spotkaniu miała być wzorem do naśladowania. Po przejściu przez Rybę, młodzież miała pójść w świat i kochać, tak jak robiła to Maryja.

Więcej