Ksiądz Biskup Tadeusz Lityński w naszej szkole

17 maja był dla społeczności Szkół Katolickich w Żarach dniem niezwykłym. W tym dniu uczniów i pracowników szkoły odwiedził Jego Ekscelencja Biskup Tadeusz Lityński. Biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wizytuje w tym miesiącu parafie na terenie całego województwa, dlatego między innymi, zawitał do Żar. Choć uczniowie i nauczyciele wiedzieli o wizycie dostojnego gościa, która zbiegała się z uroczystościami na cześć patrona szkoły Jana Pawła II, to i tak wszyscy byli bardzo przejęci tymi niezwykłymi odwiedzinami. Uczniowie przedstawili gościowi montaż słowno-muzyczny, a następnie głos zabrał biskup Tadeusz Lityński. Można było zadać biskupowi pytania, na które chętnie odpowiadał, choć jak sam zaznaczył: troszkę się boi. Sam dostojny gość był pozytywnie zaskoczony atmosferą i poziomem artystycznym , co wiele razy podkreślił w rozmowie i przemówieniu. Bardzo serdecznie wspominał także budowniczego szkoły, nieżyjącego już księdza Tadeusza Dobruckiego. Wizyta zakończyła się spotkaniem z gronem pedagogicznym.  Tak bardzo podobało się Księdzu Biskupowi, że obiecał, że będzie częściej wpadać do Żar, żeby odwiedzić uczniów Katolika.

Więcej

„ Polak , Węgier- dwa bratanki…”

W pierwszych dnia maja Nasza Szkoła gościła uczniów z Węgier. Współpraca między szkołami zaczęła się od partnerstwa pomiędzy dwoma miastami: Agard Gardony i Żarami wiele lat temu. Od dwóch lat Chernel Istvan School i Nasze Szkoły Katolickie realizują projekty w ramach tej współpracy. Tegorocznym tematem naszych spotkań było poznanie kultury naszego sąsiada i nawiązanie przyjaźni pomiędzy uczniami („ From culture to friendship”). Początki nie były łatwe, ponieważ uczniowie klas siódmych musieli komunikować się z Węgrami po angielsku i niemiecku. Pierwsze kontakty miały miejsce w polskich rodzinach, które gościły uczniów z Węgier. W ramach tej wymiany uczniowie poznali polską historię, przyrodę i kulturę.  Wycieczki do Wrocławia, Karpacza i Doliny Szyszyny pozwoliły uczniom węgierskim spojrzeć na Nasz kraj z bliska. Wszystkie spotkania były udane i można z pewnością stwierdzić, że „ Polak , Węgier – dwa bratanki”.

Więcej

Matura 2018

04 maja rozpoczęła się matura – 2018r. Maturzyści zmagali się z arkuszem języka polskiego. Następnym egzaminem była matematyka i język angielski. Życzymy powodzenia na maturach z przedmiotów z poziomu rozszerzonego.

Więcej

Konstytucja 3 Maja

W szkołach katolickich obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się w sportowej oprawie. Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Gimnazjum wcielili się w twórców konstytucji takich jak: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, ks. Piotr Skarga, Ignacy Krasicki, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki. Nie zabrakło również króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wraz z twórcami poprowadził rozgrzewkę.

Więcej

Dni otwarte Katolickiego Liceum

Zapraszamy rodziców i młodzież 26 kwietnia 2018 r (czwartek) o godz. 17.00 na „dzień otwartych drzwi” do Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Więcej

Powiatowa Olimpiada Młodzieży w Pływaniu – Licealiada

6 kwietnia  odbyły się zawody pływackie w ramach  Powiatowej Olimpiady Młodzieży w Pływaniu – Licealiada.

Dziewczęta Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego   zdobyły –  II miejsce drużynowo. Skład zespołu: Wiktoria Danielec, Aleksandra Sado,  Sabina Szarek i Jagoda Maciejewska,

Chłopcy zajęli  – III miejsce w klasyfikacji drużynowej :  Bogdan Banasiak,  Jan Szarek, Grzegorz Turczyk,  Igor Dziadul i Sękowski Jan.

Wyniki indywidualne oraz  sztafet:

I miejsce – 50 metrów stylem grzbietowym  dziewcząt – Wiktoria Danielec

II miejsce – 50 metrów stylem klasycznym  dziewcząt – Sabina Szarek

II miejsce – 50 metrów stylem dowolnym dziewcząt –Wiktoria Danielec

II miejsce – 50 metrów stylem dowolnym  chłopców – Bogdan Banasiak

III miejsce – 50 metrów stylem klasycznym  chłopców – Jan Szarek

II miejsce – 4 x 50 metrów sztafeta dziewcząt:   Wiktoria Danielec, Aleksandra Sado,  Sabina Szarek i Jagoda Maciejewska,

III miejsce – 4 x 50 metrów sztafeta chłopców: III miejsce – 50 metrów stylem dowolnym chłopców – Bogdan Banasiak, Jan Szarek, Grzegorz Turczyk, Igor Dziadul

Więcej